Komponiste van operas en operettes in die teks vermeld
Adam: Le Postillon de Longjumeau
Adams: The Death of Klinghoffer
Albéniz: Henry Clifford, Merlin
d’Albert: Tiefland
Alwyn: Miss Julie
Arne: Artaxerxes
Auber: Le domino noir, Fra Diavolo, La Muette de Portici
Bach, J.C: Endimione
Barber: Antony and Cleopatra, Vanessa
Bartók: Bloubaard se Kasteel
Beethoven: Fidelio
Bellini: Beatrice di Tenda, I Capuleti ed i Montecchi, Norma, Il Pirata, I Puritani,La Sonnambula
Bennett: The Mines of Sulphur
Berg: Lulu,Wozzeck
L. Berkeley: A Dinner Engagement, Ruth
Berlioz: Béatrice et Bénédict, Les Troyens
Bernstein: Candide, Trouble in Tahiti
Berio: Un re in ascolto
Birwistle: The Mask of Orpheus, Punch and Judy, The Second Mrs Kong
Bizet: Carmen, Djamileh, Ivan IV, Les pêcheurs de perles
Bliss: The Olympians
Blow: Venus and Adonis
Boesmans: Wintermärchen
Boïeldieu: La Dame blanche
Boito: Mefistofele, Nerone
Bononcini: Griselda
Borodin: Prins Igor
Boughton: The Immortal Hour
Braunfels: Die Vögel
Britten: Albert Herring, Billy Budd, A Midsummer Night’s Dream, Death in Venice, Gloriana, Owen Wingrave, Peter Grimes, The Rape of Lucretia, The Turn of the Screw, The Beggar’s Opera
Busoni: Arlecchino, Doktor Faust, Turandot
Campra: Idoménée
Catalani: La Wally
Cavalli: La Calisto, Eliogabalo, Giasone, Xerse
Chabrier: L'Etoile, Le roi malgré lui
G. Charpentier: Louise
M. Charpentier: Actéon, Les Arts Florissants, David et Jonathas, Médée
Chausson: Le roi Arthus
Cherubini: Lodoiska, Medea
Cilea: Adriana Lecouvreur
Cimarosa: Il matrimonio segreto
Copland: The Tender Land
Cornelius: Die barbier van Baghdad
Dauvergne: Les Troqueurs
Debussy: La chute de la Maison Usher, Pelléas et Mélisande
Delibes: Lakmé
Delius: Koanga, A Village Romeo and Juliet
Donizetti: Anna Bolena, L’Assedio di Calais, Il Campanello, Don Pasquale, L’elisir d’amore, Emilia di Liverpool, Gabriella di Vergy, L’eremitaggio di Liverpool, La Favorita, La Fille du régiment, La Romanzesca e l’uomo nero, Lucia di Lammermoor,Lucrezia Borgia, L’Aio nell’imbarrazzo, Maria de Rudenz, Maria Padilla, Maria Stuarda, Ne m’oubliez pas, Poliuto, Roberto Devereux, Rosamunde d’Inghilterra, Ugo Conte di Parigi, Torquato Tasso, Zoraida di Granata
Dukas: Ariane et Barbe-bleue
Dvorák: Rusalka, Wanda, Die hardkoppige minnaars
Erkel: Bánk bán, Hunyadi László
Falla: El retablo de Maese Pedro, La vida breve
Fibich: Sárka
Flotow: Martha
Floyd: Susannah
Galuppi: Il mondo alla roversa
Gay: The Beggar's Opera
Gerhard: The Duenna
Gershwin: Porgy and Bess
Giordano: Andrea Chénier, Fedora
Glass: Akhnaten
Glinka: Ivan Susanin, Ruslan en Ludmilla
Gluck: Alceste, Armide, Le Cinesi, Iphigénie en Aulide, Iphigénie en Tauride, Orfeo ed Euridice, Paride ed Elena, La recontre imprévue
Goldmark: Die Königin von Saba
Goldschmidt: Beatrice Cenci, Der gewaltige Hahnrei
Gounod: Faust, Roméo et Juliette
Graun: Cleopatra e Cesare, Montezuma
Halévy: La juive
Handel: Agrippina, Alcina, Alessandro, Amadigi di Gaula, Arminio, Ariodante, Atalanta, Athalia, Ezio, Flavio, Giulio Cesare, Giustino, Hercules, Orlando, Ottone, re di Germania, Partenope, Il pastor fido, Radamisto,Rinaldo, Rodelinda, Semele, Serse, Sosarme, Tamerlano, Teseo
Hanson: Merry Mount
Harper: Hedda Gabler
Hasse: Cleofide
Haydn: Armida, La fedeltà premiata, Ifigenia in Tauride, L’infedeltà delusa, Il mondo della luna, Orlando paladino, La vera costanza, L’Anima del filosofo (Orfeo ed Euridice), Philemon und Baucis
Heise: Drot og Marsk
Henze: Die Bassariden, Der junge Lord, Der Prinz von Homburg, Elegie fur junge Liebende, König Hirsch, Das verratene Meer, Wir erreichen den Fluss
Herrmann: Wuthering Heights
Hindemith: Cardillac, Mathis der Maler, Sancta Susanna
Hoffmann: Undine
Holst: The Perfect Fool,Savitri
Humperdinck: Hänsel und Gretel, Königskinder
Janácek: Die geslepe klein wyfievos, Uit die Huis van die Dode, Jenufa, Káta Kabanová, Die Makropulos-saak, Osud (Noodlot), Sárka, Die Uitstappies van Mnr. Broucek
Keiser: Croesus
Kienzl: Der Evangelimann
Kokkonen: Die Laaste Versoekings
Korngold: Die Kathrin, Die tote Stadt, Violanta, Das Wunder der Heliane
Krenek: Jonny spielt auf, Karl V
Kreutzer: Das Nachtlager in Granada
Kuhlau: Lulu
Lalo: Le roi d'Ys
Lehár: Giuditta, Frasquita, Das Land des Lächelns, Die lustige Witwe, Die Zarewitsch
Leoncavallo: I Pagliacci
Leoni: L’Oracolo
Lidholm: A Dream Play
Lloyd: John Socman
Lortzing: Zar und Zimmermann
Lully: Armide, Atys, Persée, Phaëton, Roland
Madetoja: Pohjalaisa (The Ostrobothnians)
Malipiero: Giulio Cesare
Marschner: Der Vampyr
Martinu: Ariane, Die Griekse Passie, Julietta, Komedie op die Brug
Mascagni: Cavalleria Rusticana, L’Amico Fritz, Iris
Massenet: Cendrillon, Chérubin, Don Quichotte/Don Quixote, Esclarmonde, Grisélidis, Hérodiade, Manon, La Navarraise, Le Roi de Lahore, Thérèse, Werther
Maxwell Davies: Taverner, The Lighthouse
Mayr: Medea in Corinto
Menotti: Amahl and the Night Visitors, Goya, The Consul, The Telephone
Mercadante: Emma D’Antiochia, Orazi e Curiazi
Messager: Fortunio
Messiaen: Saint Francois d'Assise
Meyerbeer: L’Africaine, Il Crociato in Egitto, Dinorah, Les Huguenots, Le Prophète
Millöcker: Der Bettelstudent
Moessorgski: Boris Godoenof,Khowansjina
Moniuszko: Die Spookhuis
Montéclair: Jephté
Montemezzi: L’amore dei tre re
Monteverdi: Orfeo, L’Incoronazione di Poppea, Il ritorno d’Ulisse in Patria
Mozart: Apollo et Hyacinthus, Ascanio in Alba, Bastien und Bastienne, La clemenza di Tito, Così fan tutte, Don Giovanni, Die Entführung aus dem Serail, La finta giardiniera, La finta semplice, Idomeneo, Lucio Silla, Mitridate, ré di Ponto, Le nozze di Figaro,L’Oca del Cairo, Il rè pastore, Der Schauspieldirektor, Il sogno di Scipione, Le sposo deluso, Zaïde, Die Zauberflöte
Musgrave: Mary, Queen of Scots
Nicolai: Die lustigen Weiber von Windsor
Nielsen: Maskarade, Saul en Dawid
Offenbach: Les brigands, Les Contes d’Hoffmann, Orphée aux Enfers, La Périchole, Robinson Crusoe
Orff: Die Kluge, Der Mond, Oedipus der Tyrann
Pacini: Maria regina d’Inghilterra
Pacius: Die Loreley
Penderecki: Die schwarze Maske
Peri: Euridice
Pergolesi: La serva padrona
Pfitzner: Palestrina
Ponchielli: La Gioconda
Poulenc: Les Dialogues des Carmélites, La voix humaine
Prokofiéf: Die Liefde vir Drie Lemoene, Maddalena, Oorlog en Vrede, Die Vurige Engel, Die Verhaal van ‘n Werklike Man, Semjon Kotko
Puccini: La Bohème, La Fanciulla del West,Madama Butterfly, Manon Lescaut, La Rondine,Tosca,Il Trittico (Gianni Schicchi, Suor Angelica, Il Tabarro), Turandot,Le Villi
Purcell: Dido and Aeneas,Dioclesian, The Fairy Queen,The Indian Queen,King Arthur
Rachmaninof: Aleko, Francesca di Rimini, Die suinige ridder, Monna Vanna
Rameau: Anacréon, Castor et Pollux, Hippolyte et Aricie, Les Borédes, Nais, Pygmalion, Le temple de la gloire, Zoroastre
Ravel: L’Enfant et les Sortilège,L’Heure Espagnole
Respighi: La Fiamma,Semirama
Ricci: La Prigione di Edimburgo
Rihm: Die Hamletmaschine
Rimski-Korsakof: Die Goue Haantjie,Die Meisie van Pskow, Mozart en Salieri, Sadko
Rossi: Orfeo
Rossini: Adelaide di Borgogna, Armida, L’Assedio di Corinto, Il barbiere di Siviglia, Bianca e Falliero, La Cenerentola, Le Comte Ory, La donna del lago, Elisabetta Regina d’Inghilterra, Ermione, Guglielmo/Guillaume Tell, L’italiana in Algeri, Maometto II, Mosè in Egitto, Otello, Ricciardo e Zoraide, La pietra del paragone, La scala di seta, Semiramide, Tancredi, Il turco in Italia, Il viaggio a Reims, Zelmira
Roussel: Padmâvatî
Ruders: Die Diensmeisie se Verhaal
A. Scarlatti: Griselda
Saint-Saëns: Samson et Dalila
Sallinen: The Red Line, The King goes forth to France
Schnittke: Historia von D Johann Fausten, Leben mit einem Idioten
Schoeck: Penthesilea
Schoenberg: Moses und Aron, Von Heute auf Morgen
Schreker: Der ferne Klang, Der Schatzgräber
Schubert: Alfonso und Estrella, Fierrabras
Schulhoff: Flammen
Schumann: Genoveva
Shield: Rosina
Sibelius: Die Meisie in die toring
Sinopoli: Lou Salomé
Sjostakowitsj: Dame Macbeth van Mtsensk (Katerina Ismailowa)
Smetana: Libuse, Die verruilde bruid
Soler: La Capricciosa Lyriques
Spontini: Olympie, La Vestale
Johann Strauss II: Die Fledermaus, Ein Nacht in Venedig, Der Zigeunerbaron
Oscar Straus: Der tapfere Soldat
Richard Strauss: Die ägyptische Helena, Arabella, Ariadne auf Naxos, Capriccio, Daphne, Elektra, Die Frau ohne Schatten,Friedenstag, Guntram, Intermezzo, Die Liebe der Danae,Der Rosenkavalier, Salome, Die schweigsame Frau
Strawinski: Oedipus Rex, The Rake's Progress, Die Nagtegaal
Sullivan: Cox and Box, The Gondoliers, HMS Pinafore, Iolanthe, The Mikado, Patience, The Pirates of Penzance, Princess Ida, Ruddigore, The Sorcerer, Trial by Jury, The Yeomen of the Guard
Szymanofski: Koning Roger
Tavener: Mary of Egypt
Telemann: Orpheus
Thomas, Ambroise: Hamlet, Mignon
Thomas, Edward: Desire under the Elms
Thomson: Four Saints in Three Acts
Tsjaikofski: Die Meisie van Orleans, Pique Dame,Jewgeni Onegin, Jolanta, Oprichnik
Tippett: The Ice Break,King Priam, The Midsummer Marriage, The Knot Garden
Turnage: Greek
Ullmann: Der Kaiser von Atlantis
Vaughan Williams: Hugh the Drover, The Pilgrim's Progress, Riders to the sea, Sir John in Love, The Poisoned Kiss
Verdi: Aida, Alzira, Aroldo, Attila, Un ballo in maschera, La Battaglia di Legnano, Il Corsaro, Don Carlos (Don Carlo in Frans), I due Foscari, Ernani, Falstaff, La forza del destino, Un giorno di regno, Giovanna d’ Arco, I Lombardi, Luisa Miller, Macbeth, I Masnadieri, Nabucco, Oberto, Otello, Rigoletto, Simon Boccanegra, Stiffelio, La Traviata, Il Trovatore, I vespri Siciliani
Viardot: Cendrillon
Vivaldi: L’Olimpiade, Orlando furioso
Wagner: Die Feen, Der fliegende Holländer, Das Liebesverbot, Lohengrin, Tristan und Isolde, Der Meistersinger von Nürnberg, Tannhäuser, Parsifal, Rienzi, Der Ring des Nibelungen (Das Rheingold, Die Walküre, Siegfried, Götterdämmerung)
Walton: The Bear, Troilus and Cressida
Weber: Abu Hassan, Der Freischütz,Euryanthe, Oberon
Weill: Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny, Die Dreigroschenoper,Street Scene, Der Zar lässt sich Photographieren
Weir: Blond Eckbert
Wellesz: Die Bakchantinnen
Williamson: Our man in Havana
Wolf: Der Corregidor
Wolf-Ferrari: Sly
Zandonai: Francesca da Rimini
Zemlinsky: Eine florentinische Tragödie, Der Geburtstag der Infantin, Der Traumgörge, Der Zwerg
Zimmermann: Die Soldaten
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bronnelys
Collins Encyclopedia of Music (Hersiene uitgawe, 1976). Redakteurs: Jack Westrup, F.Ll. Harrison & Conrad Wilson.
The Illustrated Encyclopedia of Recorded Opera (1979). Peter Gammond.
Maestro: Encounters with Conductors of Today (1982). Helena Matheopoulos.
In Memoriam: Emil Gilels (1986). Deutsche Gramophon.
Herbert von Karajan: A Biographical Portrait (1986). Roger Vaughan.
Diva: Great Sopranos and Mezzos discuss their Art (1991). Helena Matheopoulos.
Die Afrikaanse Verklarende Musiekwoordeboek (1994). M.E. van Blerk.
The Penguin Guide to Compact Discs and Cassettes (1994). Redakteurs: Ivan March, Edward Greenfield & Robert Layton.
The FurtwänglerRecord (1994). John Ardoin.
The 1996 Grolier Multimedia Encyclopedia.
The Penguin Dictionary of Music (Sesde uitgawe, 1996). Redakteur: Arthur Jacobs.
The Concise Oxford Dictionary of Music (Vierde uitgawe, 1996). Redakteur: Michael Kennedy.
The Art of Singing: Golden Voices of the Century (1996). Redakteur: Shelagh Hughes.
The Gramophone Classical Good CD Guide (1996).
The Penguin Guide to Compact Discs: Yearbook 1997/8 (1997).
Verdi: Celebrating 100 years (Gramophone, 2001).
Mimi: ‘n Feesbundel saamgestel deur Johan van Rooyen ter viering van Mimi Coertse se sewentigste verjaardag op 12 Junie 2002. Uitgegee deur Protea Boekhuis, Pretoria.
The Penguin Guide to Compact Discs and DVD’s: Yearbook 2005/6 (2005). Redakteurs: Ivan March, Edward Greenfield & Robert Layton.
The Gramophone Classical Music Guide 2010. Redakteur: James Jolly.
Vele uitgawes van musiektydskrifte soos BBC Music Magazine, Classic FM, Gramophone,International Record Review en Opera News.
Die Internet, insluitend webtuistes van opname-maatskappye waarin besonderhede van kunstenaars verskaf word.